تبلیغات
بهترین سایت علمی تفریحی و آموزشی - امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان غیر شیعه امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان غیر شیعه


ولتر در کتاب (رساله ای در باره آداب و رسوم ملتها) خلافت حضرت علی (ع) را مستند شناخته و معتقد است که پیامبر اسلام وصیت کرده وحتی از یارانش قلم ودوات خواسته که حضرت علی را به جانشینی خود کتبا منصوب کند. و می گوید اخرین اراده پیامبر اسلام اجرا نشد . زیرا او علی را به جانشینی خود منصوب کرده بود وحال انکه پس از مرگش عده ای با کینه و حیله ابوبکر را بر گزیدند.

جبران خلیل جبران ؛ که از علمای بزرگ مسیحیت، مرد هنر و صاحب ذوق بدیعی است لب به ستایش علی گشوده و چنین می گوید: "به عقیده من علی بن ابیطالب (پس از پیامبر) نخستین مرد از قوم عرب است که وجودش، همه فضائل کامل بودن را در قوم خویش دمید و آهنگ آن را به گوش مردمی رسانید که پیش از آن مانند آن را نشنیده بودند و در بین تاریکی‌های جاهلیت از روش روشن او متحیر ماندند؛ پس کسی که طریق علی را پسندید به فطرت سلیم بازگشت و آن که از باب خصومت وارد شد جاهیلت را ترجیح داد.

"جبران معتقد بود که:"دو طایفه شیفته روش علی بودند یکی خردمندان پاکدل و دیگری نیکو سرشتان با ذوق، علی بن ابیطالب شهید عظمت خویش گشت او از دنیا رفت در حالی که نماز بر زبانش جاری و دلش از شوق خدا لبریز بود. مردم عرب، حقیقت مقام او را درک نکردند تا گروهی از مردم کشور همسایه آنها (ایران) برخاسته، این گوهر گرانبها را از سنگ تشخیص داده و او را شناختند."

برای مشاهده بقیه متن؛ به ادامه مطلب بروید


جبران اضافه می کند که : "علی (علیه السلام) مانند پیغمبران درگذشت، مقام و شأن او در بصیرت و بینایی چون پیغمبران، مختص شهر ، بلد ، قوم ، زمان و مکان نبوده و شخصیتی بین المللی داشت."

جبران همیشه نام علی (علیه السلام) را در مجالس خاص و عام به زبان می آورد ، تعظیم می‌کرد و می گفت علی از جهان رفت در حالی که هنوز رسالتش را به کمال، تبلیغ نکرده بود.

"شبلی شمیل" دانشمندی است که در سال 1335 هجری درگذشت ، وی شاگرد برجسته مکتب داروین بود و نخستین کسی است که نظریه "قوه" را در شرق منتشر کرد سپس برخلاف مکتب استاد خود که فردی الهی بود، به انکار مقدسات و جهان ماوراء طبیعت برخاست و تا لحظه مرگ از مکتب مادّیگری پیروی نمود.

وی با اصراری که در انکار توحید داشت، در برابر شخصیت علی (علیه السلام) سر تعظیم فرود آورده و در مورد او چنین می‌گوید: "امام و پیشوای انسان‌ها علی بن ابیطالب بزرگ بزرگان و یگانه نسخه‌ای است که با اصل خود «پیامبر(صلی الله علیه و آله)» مطابق است هرگز اهل شرق و غرب، سخنرانی نظیر او در گذشته و حال ندیده است."

"میخائیل نعیمه" که از دانشمندان مسیحی است در مقدمه‌ای که بر کتاب "صوت العدالة الانسانیة" نوشته درباره حضرت علی (علیه السلام) چنین می‌گوید: "پهلوانی امام (علیه السلام) تنها در میدان جنگ نبود بلکه او در روشن‌بینی، پاکدلی، بلاغت، سحر بیان ، اخلاق فاضله ، شور ایمان، بلندی همت ، یاری ستمدیدگان و ناامیدان، متابعت حق و راستی و بالجمله در همه صفات پهلوان بود. اگرچه مدت زیادی از حضور او گذشته، اما هرگاه بخواهیم بنیاد زندگی نیکو و سعادتمندی را بگذاریم باید به روش او رجوع کرده و دستور و نقشه را از او بگیریم.

""جرج جرداق" مسیحی، نویسنده معروف لبنانی در کتاب "صوت العدالة الانسانیة " درباره علی (علیه السلام) چنین می‌نویسد: ای دنیا چه می‌شد اگر همه نیروهایت را در هم می‌فشردی و دوباره شخصیتی مانند علی با آن عقل، قلب، زبان و شمشیر نمودار می‌کردی؟"

"توماس کارلایل" فیلسوف انگلیسی ، هر گاه به نام علی (علیه السلام) می رسید بزرگی علی چنان او را به وجد می آورد و نیروی عظمت آن حضرت چنان تحریکش می‌کرد که از بحث علمی بیرون می‌شد و بی اختیار شروع به مدیحه سرایی او می‌کرد ، او درباره علی چنین می‌گوید: "ما نمی‌توانیم علی را دوست نداشته باشیم و به وی عشق نورزیم زیرا هر چه خوبی هست که ما آن را دوست داریم همه در علی جمع است. او جوانمرد شریف و بزرگواری بود که دلش سرشار از مهر و عطوفت و دلیری بود، از بشر شجاع‌تر، اما شجاعتش آمیخته با مهر و عطوفت و لطف و احسان بود.

پیش از رحلت خود درباره قاتلش از او نظر خواستند ، فرمود: اگر زنده ماندم خود می‌دانم چه کنم و اگر درگذشتم اختیار با شماست، اگر می‌خواهید او را قصاص کنید یک ضربه بیشتر به او نزنید و اگر عفو کنید به تقوا نزدیکتر است."

"لامنس" یک کشیش بلژیکی است که در زبان عربی و تاریخ عرب مهارت داشت. او درباره علی (علیه السلام) می‌گوید: "برای عظمت علی این بس که تمام اخبار و تواریخ علمی اسلامی از او سرچشمه می‌گیرد. او حافظه و قوه شگفت انگیزی داشت. علمای اسلام از مخالف و موافق، از دوست و دشمن مفتخرند که گفتار خود را به علی مستند دارند چه گفتار او حجیت قطعی داشت، او باب مدینه علم بود و با روح کلی پیوستگی تام داشت."

"مادام دیالافوا" ، در مقام تعریف حضرت علی (علیه السلام) چنین می‌نویسد: "احترام علی (علیه السلام) در نزد شیعه به منتهی درجه است و حقاً هم باید این طور باشد زیرا این مرد بزرگ علاوه بر جنگها و فداکاری‌هایی که برای پیشرفت اسلام کرد، در دانش ، فضائل ، عدالت و صفات نیک بی نظیر بود و نسلی پاک و مقدس نیز از خود باقی گذارد. فرزندانش نیز از او پیروی کردند و برای پیشرفت مذهب اسلام مظلومانه تن به شهادت دادند. علی (علیه السلام) کسی است که در قضاوت به منتها درجه عدالت رفتار می‌کرد و در اجرای قوانین الهی اصرار و پافشاری داشت. علی کسی است که اعمال و رفتارش نسبت به مسلمانان منصفانه بود، او کسی است که تهدید و نویدش قطعی بود. "

"مادام دیالافوا " در ادامه این بحث می گوید:" چشمان من گریه کنید، اشک‌های خود را با آه و ناله من مخلوط نمایید و برای اولاد پیامبر که مظلومانه شهید شدند، عزاداری کنید."

"پطروشفسکی" استاد دانشگاه لنینگراد می‌گوید: "علی (علیه السلام) تا سرحد شور و عشق پای بند دین، صادق و راستگو بود... و مقام صفات اولیاءالله در وجودش جمع بود."


    دانشمندان اهل سنت وعلی (ع)
    1- نائل مرصفی 2- استاد محمود عقاد3- دکتر طه حسین 4- جرجی زیدان 5- محمدفرید وجدی6-خطیب خوارزمی 7- ابن ابی الحدید8- امام فخر رازی 9- زمخشری 10- امام شافعی 11- شیخ محمدعبده 12- جاحظ و دیگر علما و بزرگان مسیحی و سنی به فضایل و کمالات علی (ع) اعتراف نموده و کتابهایی نیز تالیف کرده اند. پیشوای مذهب شافعی ها این شعر را در وصف علی(ع) می سراید :
    علی حبه جنه امام الناس والجنه
    وصی المصطفی حقا قسیم النار و الجنه
    دوستی علی سپر آتش دوزخ است او امام انسان ها وجن است او وصی مصطفی وتقسیم کننده بهشت و جهنم است.زمخشری ازدانشمندان وادبای مشهور وصاحب تالیفات ارزنده درباره علی(ع) می گوید: من چه بگویم درباره مردی که فضایل او را دشمنان از راه کینه جویی و حسادت انکارکردند ودوستانش از ترس و بیم پنهان کردند. باز از این میان آنقدر فضیلت های وی انتشار یافت که شرق وغرب را فرا گرفت و عمربن خطاب خلیفه دوم نیز بارها گفته است:”لو لاعلی لهلک عمر” اگر علی نبود عمر نابود می شد.
    ابن ابی الحدید از دانشمندان معروف و مشهور معتزلی در قرن هفتم وشارع برجسته نهج البلاغه در ضمن برشمردن فضایل علی(ع) می گوید : من چه بگویم درباره مردی که دشمنانش به فضیلت او اعتراف واقرار کرده اند. و اما سخنان علما واندیشمندان شیعه وکتاب هایی که درباره ابوتراب و جانشین برحق پیامبر به رشته تحریر در آورده اند خودگواه است که نه تنها دشمنان بلکه دوستان و ارادتمندان آن حضرت نیز نتوانسته اند آن چنان که علی است او راشناخته و به دیگران بشناسانند زیرا کسی به کنه وصفات او پی نخواهد برد.
برچسب ها: امام علی از نگاه مسیحیان، امام علی از نگاه مسیحیان و سنی، امام علی از نگاه غیرشیعیان، امیرالمؤمنین علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان غیر شیعه، امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان غیر شیعه، امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی، امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی امیرالمؤمنین امام علی (ع) از دیدگاه اندیشمندان سنی،
ارسال توسط محمدرضا شرفی

آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا از وب شرفی دی ال رضایت دارید؟پیوند های روزانه
تبلیغات سایت

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

تصویر ثابت